Fieldtarget

Mistrovství ČR v HFT 2019

Ratio:  / 11
MaloBueno

Ve dnech 3.-4.8.2019 proběhlo v lužním lese v Tuhani okolo místní hájovny Mistrovství ČR v HFT 2019. Akce se konala pod hlavičkou asociace Czech Airgun Field Target Association (CAFTA), která se snaží podporovat venkovní aktivity spojené se střelbou ze vzduchovek na sklopné terče u nás. Celý víkend nás provázelo příjemné počasí s teplotou kolem 25°C, bylo většinou slunečno, občas přišly mraky, ale chvíli pršelo jen v noci z pátku na sobotu a pár minut na začátku sobotního závodu. V sobotu foukal poměrně čerstvý vítr, v neděli panovalo prakticky bezvětří.

DSC00293

Vypsány byly tradiční kategorie Open (větrovky), Springer (pístové vzduchovky), Ladies (Ženy), Junior (mládež do 18-ti let) a Veteran (+60 let). Navíc jsme poprvé zkusili také soutěž klubových teamů, kdy se do výsledku každému klubu započítávaly čtyři nejvyšší bodové zisky členů klubu za daný den.

Jak je na mistrovských tratích zvykem, byly postaveny dvě oddělené dráhy Alfa a Bravo, každá na 1x30 terčů a do celkového pořadí se počítal bodový součet za oba dny. Maximální možný výsledek tedy činil 120 bodů.

DSC00297

V sobotu se střílelo na trati Alfa, která byla situována do lesa kolem dvou rybníků.

DSC00306

DSC00298

DSC00299

DSC00300

Sklopky byly většinou postaveny v lese, ale nechybělo ani typické luční stanoviště se sklopkou na maximální vzdálenost na plném větru. Dával jsem opravu na vítr o třičtvrtě dotu vlevo a sklopka padla.

DSC00305

Stanoviště se střelbou přes vodní plochu dokáží střelce značně potrápit, jelikož se na nich špatně odhaduje vzdálenost a také síla větru, protože se není čeho chytit. Vím o čem mluvím, navíc jsem tam měl zrovna tradiční krizi ke konci závodu a z pěti sklopek přes rybník jsem trefil jednu... :)

DSC00307

Ale jinak to byly nádherné výstřely na úžasných místech.

DSC00309

Nad takovými stanovišti musí zaplesat srdce každého milovníka HFT střelby.

DSC00310

Odhady komplikovaly také světelné podmínky, především ostré přechody mezi světlem a stínem.

DSC00311

Přes malý rybníček se střílelo na sklopku s 15 mm killzónou. Tu jsem taky netrefil, prostě ty rybníky byly pro mě v sobotu nějaké zakleté...

DSC00312

Závod běžel hezky plynule bez jediného písknutí. Na konci závodu vyjádřilo několik střelců pochybnosti o spolehlivosti sklopky na 1. stanovišti (35mm HZ na 40 metrů), tak ji rozhodčí přezkoušeli a zjistili, že skutečně nepadá kvůli ohnutému lízátku, a proto bylo toto stanoviště zrušeno.

DSC00314

Po konci sobotního závodu bylo o účastníky postaráno po všech směrech. O jídlo a pití se starala Míša Kořánová, díky za skvělý guláš a v neděli výborné vepřo-knedlo-zelo. Čepovanou svijanskou 11° ani nemusím zmiňovat.

V okolí hájovny byli vysazeni králíci, kteří tam vychovali už nejednu generaci potomstva. Navíc jsou zvyklí na lidi a byli pro všechny velkou atrakcí.

DSC00317

V neděli bylo ještě lepší počasí než v sobotu. Po oba dny si střelci mohli ověřit nástřel svých zbraní na Zero Range, které připravili Michal s Ludvíkem.

DSC00322

Trať Bravo si vzhledem k husté džungli ihned vysloužila přezdívku Saigon (stejně jako před 4 lety).

DSC00328

Světelné podmínky mátly střelce co to šlo.

DSC00330

Střílelo se úzkými průseky přes hradbu stromů, keřů a jiných překážek. Přesto byly všechny sklopky dobře viditelné a čistě střelitelné.

DSC00334

Oba dny jsem šel s juniorkou, prala se s tratí statečně, hlavně stojáky jí nešly, ale z klečáků složila každý den dva ze tří. A to střílí bez jakékoliv pomoci, stejně jako dospělí.

DSC00333

Na obou tratích nemohly chybět povinné polohy, které dokáží pěkně zamíchat celkovým pořadím. Na Alfě i Bravu se střílel vždy 3 x klek a 3 x stoj. V souladu se soudobými trendy se všechny povinné polohy střílely bez opory.

DSC00335

Pokud jsme vyšli z pod stínu stromů, slunce se do nás pěkně opíralo.

DSC00336

DSC00337

U mnoha stanovišť se využily podmínky, které terén umožnil, tady se například střílelo ve stoje přes padlý strom.

DSC00339

Blíží se konec závodu a vypadám spokojeně.

DSC00340

DSC00342

Závod probíhal plynule, odstřílet všechna stanoviště trvalo zhruba 3 hodiny.

DSC00344

Poměrně těžké stanoviště č.11 - 25mm killzóna na takřka maximální vzdálenost 36 metrů, navíc komplikované polohou, nemohl jsem si lehnout přímo ke kolíku, naštěstí to šlo bokem.

DSC00346

No, nakonec to vyšlo na komplet. Plný počet bodů jsem nestřelil několik let, a když to vyjde zrovna na mistrovství, tak je to o to větší radost. Chtěl bych také poděkovat Vláďovi za společnost ve skupině, je to výborný společník a v neděli byl na posledních čtyřech sklopkách nervózní snad víc než já sám.

DSC00351

O pořadí na druhém a třetím místě v kategorii Open musel rozhodnout rozstřel mezi Dušanem Mandátem a Karlem Dundrem.

DSC00355

Pro vítěze byly připraveny krásné poháry v národních barvách.

DSC00356

Ještě před slavnostním vyhlášením byla losována tombola, která měla kuriózní průběh, když poté co Standa Sochr junior vyhrál řemen k pušce, tak vzápětí vylosoval Slávii 634 Standovi Sochrovi seniorovi. Tomu se říká šťastná ruka! :)

DSC00357

A nejmladší účastník Anička věnovala do tomboly baterku, kterou vyhrál nejstarší účastník Sváťa.

DSC00363

Jako první byla vyhlášena soutěž teamů. Každý člen teamu si odnesl pamětní diplom. Výsledky si můžete prohlédnou v tabulce níže.